Zekat Ayetleri ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Zekât ayetleri, zekât artma, bereket, çoğalma ve arıtma demektir. Zengin olanların mallarının kırk da birini fakirlere infak etmesi kuranda emredilmektedir. İhtiyacı dışında bir mala sahip olan her aklı başında, baliğ Müslümanın uyması gereken bu emir kuranda birçok ayette geçmektedir. Zekâtın namaz gibi farz olduğu, vakti gelince zekât almaya uygun olan fakirlere, yolculara verilmesi gerektiği ayet ve hadislerle sabittir.

Zekât ayetleri

Bakara suresi 43. Ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.

MaideSuresi,12. Ayet: Andolsun, Allah İsrailoğulları'ndan kesin söz almıştı. Onlardan on iki güvenilir / gözetleyici göndermiştik ve Allah onlara: "Gerçekten Ben sizinle birlikteyim. Eğer namazı kılar, zekâtı verir, elçilerime inanır, onları savunup-desteklerseniz ve Allah'a güzel bir borç verirseniz, şüphesiz sizin kötülüklerinizi örter ve sizi gerçekten, altından ırmaklar akan cennetlere sokarım. Bundan sonra sizden kim inkâr ederse, cidden dümdüz bir yoldan sapmıştır.

Araf Suresi, 156. Ayet: Bize bu dünyada da ahirette de iyilik yaz, şüphesiz ki biz Sana yöneldik. Dedi ki: Azabımı dilediğime isabet ettiririm, rahmetim ise her şeyi kuşatmıştır; onu korkup, sakınanlara, zekâtı verenlere ve Bizim ayetlerimize iman edenlere yazacağım.

Tevbe Suresi, 71. Ayet: Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler ve Allah'a ve Resulüne itaat ederler. İşte Allah'ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bakara Suresi, 177. Ayet: Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere veren; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler. İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.

Tevbe Suresi, 60. Ayet: Sadakalar, zekâtlar yalnızca fakirler, düşkünler, zekât işinde görevli olanlar, kalpleri ısındırılacaklar, köleler, borçlular, Allah yolunda (Olanlar) ve yolda kalmış (Ar içindir. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Enbiya Suresi, 73. Ayet: ve onları, Kendi emrimizle hidayete yönelten önderler kıldık ve onlara hayrı kapsayan, fiilleri, namaz kılmayı ve zekât vermeyi vahyettik. Onlar Bize ibadet edenlerdi.

Hac Suresi, 78. Ayet: Allah adına gerektiği gibi mücadele edin. O, sizleri seçmiş ve din konusunda size bir güçlük yüklememiştir, atanız İbrahim'in dininde olduğu gibi. O (Allah) bundan daha önce de bunda da sizi "Müslümanlar" olarak isimlendirdi; elçi sizin üzerinize şahid olsun, siz de insanlar üzerine şahidler olasınız diye. Artık dosdoğru namazı kılın, zekâtı verin ve Allah'a sarılın, sizin Mevlanız O'dur. İşte ne güzel mevla ve ne güzel yardımcı.

Müzzemmil Suresi, 20. Ayet: Gerçekten Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden biraz eksiğinde, yarısında ve üçte birinde namaz için kalktığını bilir; seninle birlikte olanlardan bir topluluğun da. Geceyi ve gündüzü Allah takdir eder. Sizin bunu sayamıyacağınızı bildi, böylece tevbenizi (O'na dönüşünüzü) kabul etti. Şu halde Kur'an'dan kolay geleni okuyun. Allah sizden hastalar olduğunu, başkalarının Allah'ın fazlından aramak için yeryüzünde gezip, dolaşacaklarını ve diğerlerinin Allah yolunda çarpışacaklarını bilmiştir. Öyleyse ondan kolay geleni okuyun. Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin ve Allah'a güzel bir borç verin. Hayır olarak kendi nefisleriniz için önceden takdim ettiğiniz şeyleri daha hayırlı ve daha büyük bir karşılık olarak Allah Katında bulursunuz. Allah'tan mağfiret dileyin. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Zekat Ayetleri ve Anlamı

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekat Ne Zaman Verilir?

Zekât Nedir? Ne Zaman Verilir?

Zekât Nedir? Ne Zaman Verilir?

Zekat Verilecek Mallar Nelerdir?

Zekat Verilecek Mallar Nelerdir?

Popüler İçerikler

Kimlere Zekat Verilir?

Kimlere Zekat Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

Zekat Nelerden Verilir?

İlginizi Çekebilir

Zekat Önemi ve Anlamı

Zekat Önemi ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kimlere Zekat Verilmez?

Kimlere Zekat Verilmez?

Zekat İbadeti Dikkat Edilecek Hususlar

Zekat İbadeti Dikkat Edilecek Hususlar

Kuranda Zekatın Önemi

Kuranda Zekatın Önemi

Zekat Nasıl Verilir?

Zekat Nasıl Verilir?

Fitre Zekât Nedir?

Fitre Zekât Nedir?